רבותיי- מהפך!
מהפכת האוטומציה של השדות הסולאריים כבר כאן!

ז'אן סממה, מנכ"ל אוקופיה

בשנים האחרונות אנחנו עדים למהפכה המתרחשת בתעשיית האנרגיה העולמית. שחקני אנרגיה מובילים מרחיבים את יישום הטכנולוגיה הפוטוולטאית שלהם ומקימים אתרים גדולים יותר ויותר, המשתרעים על פני עשרות קילומטר רבועים, עם מיליוני לוחות סולאריים. עם זאת האתגרים העומדים בפני חברות אנרגיה כיום אינם פשוטים כלל.

מצד אחד- הדרישה למעבר לאנרגיה ירוקה ויעילה רק גוברת. בעקבות השינוי התודעתי שנעשה בנושא שינויי האקלים, מדינות רבות ברחבי העולם מפתחות תוכניות ויעדים ארוכי טווח במטרה להגיע ל – 100% אנרגיה ירוקה ומיגור השימוש בפחם ובנפט תוך שימור משאבי הטבע. מהצד השני- השוק הופך לתחרותי, הסבסוד הממשלתי נעלם, וחברות האנרגיה צריכות למצוא דרכים יצירתיות וטכנולוגיות חדשות שיאפשרו  תפוקה מרבית ורציפה תוך עמידה ברגולציות וסטנדרטים מחמירים של בטיחות.

אתרים סולאריים רבים ממוקמים באזורים מדבריים בהם רמות הקרינה גבוהות והקרקע זמינה , אך מנגד – סובלים מרמות איבוק גבוהות המורידות את יכולות הפאנלים הסולאריים לייצר חשמל בצורה מיטבית. בהיעדר ניקוי רציף ואפקטיבי, הירידה ברמת ייצור החשמל עשויה להגיע עד להיקף של 35%. ניקוי ידני או מבוסס מים אינו כלכלי באיזורים שכאלו, וכמובן גם פחות אפקטיבי, ולאור התחרותיות הגוברת של בשוק, היכולת לתת מענה תפעולי מיטבי לאורך 25 שנות חיי הפרוייקט הסולארי היא לעיתים קרובות המפתח לשמירת הכדאיות הכלכלית של הפרוייקט.

התקופה המאתגרת שהביאה איתה מגפת הקורונה לא תורמת אף היא – תחזוקה קבועה של האתר, ניקוי הפאנלים ושמירה על האתר מנזקי מזג האוויר  הם אלו שמשמרים את רווחיות הפרויקט ואת החזר ההשקעה עליו,  והסגרים הממושכים והגבלות הפיזיות מפריעים לתחזוקה ולתפעול השוטף של האתר ובכך אף מאיימים להשפיע על יכולת ייצור החשמל.

לאור כל התמורות הללו, תחום האוטומציה והרובוטיקה לאתרים סולאריים תופס תאוצה משמעותית בשנים האחרונות, כאלמנט מרכזי ביכולת להמשיך ולפתח אתרים סולאריים בהיקפים גדלים והולכים, כמו גם לשמר רווחיות תפעולית לאורך שנים ללא תלות בכח אדם. אקופיה הישראלית הייתה הראשונה להציג פתרון רובוטי לניקוי של הלוחות הסולארים, אשר ביסס לעצמו בשנים האחרונות מקום מרכזי אצל שחקניות האנרגיה המובילות בעולם. פתרון רובוטי מאפשר תפוקות גבוהות, הוזלת עלויות התפעול והתחזוקה וגידור הסיכון בהיסמכות על ניקוי ידני, כח אדם ועלויות מים משתנות.

התקופה האחרונה הדגישה את החשיבות והמשמעות של פתרון אוטונומי לחלוטין, שאיננו מסתמך על כוח אדם או נוכחות פיזית באתר. יכולות ניטור בעיות ותקלות, קבלת עדכונים בזמן אמת ושליטה ובקרה על האתר יכולים להתבצע מרחוק , מכל מקום ובכל זמן.

אקופיה היא כיום מובילה עולמית בתחום הניקוי הרובוטי. החברה פיתחה ומוכרת צי רובוטים אוטומטיים, המנקים מיליוני פאנלים סולאריים מדי לילה ללא מים ובצורה אוטונומית לחלוטין. כחלק מהמערכת, מותקנים פנלים סולאריים ייעודיים, המהווים את מקור האנרגיה להפעלת הרובוטים. המערכות הרובוטיות מנוטרות ומנוהלות מרחוק ע"י פלטפורמת Ecoppia AI מבוססת ענן, המאפשרת שליטה ובקרה מלאים מכל מקום ובכל זמן. הרובוט מנקה באמצעות מטלית מייקרופייבר מיוחדת המאפשרת ניקוי מהיר, יעיל, והכי חשוב, באופן שלא פוגע בתפוקת הפאנל.

הרובוטים של אקופיה נבדקים בדקדוק רב על ידי מעבדות חיצוניות, המוודאות כי לאורך זמן איכות הייצור של הפאנל לא נפגמת כלל ושכבות הציפוי העדינות של הלוחות (ARC) ישמרו למרות הניקוי. המערכות הרובוטיות מאושרות ע"י מגוון השחקנים המעורבים ביזמות והקמה של אתרים סולאריים  – יצרני לוחות סולאריים, יצרני מתקני עקיבה (טרקרים) ושולחנות סולאריים, גופים פיננסיים מובילים וחברות ביטוח.

במשך שבע השנים האחרונות הרובוטים האוטונומיים של אקופיה ניקו מעל 2.5 מליארד פאנלים סולארים ואפשר לומר שהם ראו כבר כמעט הכל.  עם מנעד רחב של סופות חול ורמות איבוק שונות, אירועי מזג אוויר ואפילו מגפה אחת, ניתן לומר בוודאות כי אין שום אתגר שהוא לא יכול לעמוד בו. עם פרוייקטי ענק של מאות מגהוואטים ופעילות המתפרשת על פני ארבע יבשות בהחלט ניתן לקבוע שאקופיה ממשיכה להוביל את המהפיכה הסולארית והיא אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים של ההיי טק הישראלי.

החברה גייסה למעלה מ – 130 מיליון דולר מאז יום הקמתה, מתוכם למעלה מ 100 מיליון דולר בששת החודשים האחרונים, והיא ערוכה לתת מענה לצרכים נוספים של לקוחותיה כמו גם לשווקים חדשים בעולם. אגב כך, אקופיה הנפיקה מניותיה לציבור והיא נסחרת כיום בבורסה בתל אביב (TASE: ECPA). אקופיה מעסיקה כ-140 עובדים במשרדיה השונים ברחבי העולם. בין לקוחותיה, חברות האנרגיה המובילות בעולם – EDF, Engie, SoftBank,  Fortum, AES, Brookfield, Actis platform  ואחרות.

עוד על אקופיה ב- www.ecoppia.com

אולי יעניין אותך גם

דבר מנהלת התוכן, ד"ר מיקי הרן

ד"ר מיקי הרן, מנהלת התוכן ומנכ"לית המשרד להגנ"ס לשעבר

כנס "סביבה 2050" הוא כנס מרכזי וחשוב בנושאי כלכלה ואיכות הסביבה ומתקיים מדי שנה זו הפעם ה-19 ובשונה משנים קודמות ישודר השנה במספר פלטפורמות...

נצר השרון: לקראת פינוי חטיבת קרקע מבוקשת באזור המרכז

בקרקע אשר שימשה עשרות שנים את מפעלי התעשיה הצבאית, נצר השרון מבצעת הליך לצורך טיפול ופינוי חומרים מזוהמים ונפיצים...

חשיבות עריכת תכנית אכיפה פנימית לתאגיד נוכח המגמות המשפטיות באכיפת דיני הסביבה

עו"ד איל עופר, ראש תחום איכות סביבה וקיימות, משרד תדמור לוי ושות'

ביום 2 באוקטובר 2019 פורסמה הנחית פרקליט המדינה מס' 1.14 בדבר "מדיניות התביעה בהעמדה לדין פלילי וענישה של תאגיד"...

אקולוגז, המפעל הצעיר מבקעת הירדן שישים קץ לעשן שריפות הגזם החקלאי

ד"ר נדב זיו, מנכ"ל אור פחם הארץ, מנהל מו"פ חברות פארק אור

תשמעו נתון מדהים, בשנת 2017 התקבלו במשרד להגנת הסביבה יותר מ-5,000 פניות בנוגע למפגעי זיהום אוויר כתוצאה משריפות פסולת והמספר הזה עולה משנה לשנה...

תרומת התקינה לשימוש חוזר במים

ד"ר גלעד גולוב, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי

המחסור במים מוכר כיום כסיכון בעל סבירות גבוהה ביותר להשפיע באופן שלילי על החברה העולמית, וככזה שיש לטפל בו בדחיפות...

זיהום קרקע כפגם נסתר בעסקת מקרקעין

עו"ד איל עופר, ראש תחום איכות סביבה וקיימות, משרד תדמור לוי ושות'

לפי סקר שהוכן עבור משרדי האוצר והגנת הסביבה, בישראל יש כ-23,000 מוקדים של קרקע מזוהמת...

דן ליכטמן-מנכ"ל חברת פארק אריאל שרון:

"פארק אריאל שרון הוא תבנית נוף מולדתנו. הוא מהווה סמל לתיקון סביבתי ושיקום אקולוגי, מייצג עקרונות של צדק חברתי...

מיחזור כימי VS מיחזור מתקדם

מיחזור כימי מהווה נדבך חשוב בארגז הכלים של לוחמי איכות הסביבה. כטכנולוגיה משלימה למיחזור מכאני, היא תורמת לפתרון מגפת פסולת הפלסטיק העולמית.

המרכז להתייעלות במשאבים | שנת פעילות ראשונה

מצד אחד, פיתוח כלכלי הינו יעד חשוב בתעשייה, במיוחד בתעשייה היצרנית הישראלית המתאפיינת בפריון עבודה נמוך...

האם אנו ערוכים למשבר הבא? המהלכים להפיכת ה-ESG מהיערכות לסיכוני אקלים וסביבה לרגולציית חובה

שינוי האקלים והסיכון הסביבתי צובר תאוצה כגורם משמעותי בעיניהם של  משקיעים ובעלי עניין נוספים...