דן ליכטמן-מנכ"ל חברת פארק אריאל שרון:

דן ליכטמן – מנכ"ל חברת פארק אריאל שרון בע"מ (חל"צ) אל"מ במילואים, לשעבר מנכ"ל החברה הביטחונית "שביט" וסמנכ"ל בחברת "אגד תעבורה".

"פארק אריאל שרון הוא תבנית נוף מולדתנו. הוא מהווה סמל לתיקון סביבתי ושיקום אקולוגי, מייצג עקרונות של צדק חברתי ומאפשר לכל אחד ואחת ליהנות מהטבע כבר היום וגם בדורות הבאים.

אני מאמין כי פארק זה, קרקע ארץ קטנה זו, הנו בעל השפעה עצומה על עיצוב דמותם של האנשים בקהילה הסובבת אותו בפרט ועל עיצוב דמותם של אזרחי מדינת ישראל בכלל." 

חברת פארק אריאל שרון, הפועלת תחת המשרד להגנת הסביבה, הוקמה במטרה לפעול לתכנון, הקמה, תחזוקה וניהול הפארק המטרופוליני הראשון והגדול ביותר בישראל   המשתרע על שטח של למעלה מ8500 דונם. (גודלו פי שניים וחצי מגודל הסנטרל פארק).

פארק אריאל שרון, שללא ספק יהווה פנינת טבע ואבן שואבת למאות אלפי מבקרים בשנה, בכל טווחי הגילאים, שייהנו מבילוי באגמים הטבעיים, קמפינג, אזורי משחק וספורט אירועי תרבות ומוסיקה, סיורים מודרכים ועוד.

חזון הפארק ואופן תכנונו משקפים מגמה עולמית חדשנית שגורסת , כי מפגע סביבתי יש לשקם ולהשיב לציבור ולהפוך את המטרד למשאב. בפעילותה השוטפת של החברה והפרויקטים אותם היא מקדמת מוטמעים מספר היבטים של פיתוח בר קיימא שנועד להבטיח ,כי פיתוחו של הפארק והשימוש במשאביו ייעשה באופן שלא יפגע בבסיס המשאבים והנכסים וישמר מהם לדורות הבאים.  היבטים אלה באים לידי ביטוי בשלושה מישורים, סביבה- חברה-כלכלה:

  • סביבה– שאיבת גז מתאן מהר חירייה ושימוש בו להפקת אנרגיה ירוקה ולהפחתת פליטת גזי חממה, שימוש חוזר בפסולת בנין לפיתוח התשתית בפארק, פיתוח אזור פֶשט ההצפה למניעת הצפות ולפתרון בעיות הניקוז, שמירה ושיקום של בתי גידול למגוון ביולוגי ועוד. 
  • חברה– הפארק רואה חובה מוסרית להשיב לציבור את הזכות לחיות בסביבה נאותה ובריאה. על כן שואפת חברת פארק אריאל שרון לבטא בצורה מיטבית את עיקרון הרב גוניות- לספק מענה למגוון קבוצות האוכלוסייה וקבוצות גיל ויצירת מבחר אפשרויות פעילות למבקרים בפארק. 
  • כלכלה בחינה כלכלית של פארקים בעולם מצביעה על חשיבותם של הפארקים כמנוף לקידום כלכלי, העלאת ערך הנדל"ן וחיזוק יציבות שכונות סמוכות בשל העלייה באיכות החיים, סיוע בהתפתחות ילדים והפחתה ברמת הפשיעה. בנוסף,  

ניהול כלכלי של הפארק מתוך עיקרון של חיסכון בעלויות, התייעלות מתמדת, פיתוח והקמה בראיה ארוכת טווח והגדלת ההכנסות ממקורות עצמאיים להבטחת המשכיותו של הפארק בעתיד ושמירה על המתקנים והתשתיות שפותחו ויפותחו בו בעתיד. 

פעילות החברה תורמת תרומה משמעותית לשיקום וריפוי מפגעים סביבתיים כשהבולט שבהם הוא שיקום ההר. במשך עשרות שנים שימש תל חירייה כמטמנת הפסולת המרכזית של ישראל והיווה מפגע  תברואתי וסביבתי. 

תהליך שיקום ההר נחשב לפרויקט הנדסי ואדריכלי מורכב שכלל שאיבת גז מתאן מההר ושימוש בו להפקת אנרגיה ירוקה ולהפחתת פליטה של גזי חממה, שימוש חוזר בפסולת הבניין של כל גוש דן למצעי התשתית בפארק ובנית בריכות אגירה לאצירת מים בחודשי החורף והשקיית הצמחייה בחודשי הקיץ. כיום, לאחר סיום תהליך השיקום, הפך ההר מסמל להרס, לכלוך והזנחה מעשה ידי אדם להר ירוק בגובה 70 מטר שמפסגתו נשקפים קו הרקיע של תל אביב ונופו המרהיב של גוש דן כולו. 

 

תכנון הפארק כולל התחשבות בצרכי בעלי החיים שקיימים במקום וזאת מתוך ההבנה שיעד מרכזי וחשוב של הפארק הוא שמירה ושיקום של בתי גידול למגוון ביולוגי. תכנון והקמת פארק המגוון הביולוגי נועד לקלוט מיני בעלי חיים שבמצוקה ואף להזמין בעלי חיים חדשים שנעדרו מהמקום במשך השנים. רצף השטחים הפתוחים בפארק יוצר בתי גידול חדשים ודומים למערכות הטבעיות של ישראל שיהפכו בעתיד לבתי גידול טבעיים ואיכותיים. הללו יחזירו את המקום לרשות בעליו המקוריים וביניהם מגוון רחב של בעלי כנף. 

פארק אריאל שרון, הריאה הירוקה הגדולה ביותר בישראל, הוא תוצר של עבודה מאומצת ומחויבות אמיתית לקידום ופיתוח הפארק לרווחת הציבור היום ובדורות הבאים. בנוסף להר המשוקם, ששטחו הוא 5% בלבד משטח הפארק, מתוכננים בפארק שטחים אקסטנסיביים ואינטנסיביים ששילובם יחד מאפשר ליצור מגוון רחב של אפשרויות ביקור ובילוי.  בשטחים האינטנסיביים של הפארק ניתן למצוא טיילות בחיק הטבע, מבנים משוחזרים של חוות שלם ההיסטורית, אזורי משחק וספורט, פעילות חינוכית סביבתית, פעילות תרבותית, פעילות חקלאית ועוד. בנוסף מתוכננים- אגם, אמפיתאטרון למופעים לקהל הרחב, מתחם בתי קפה ומסעדות, מתחם קמפינג ועוד. השטחים האקסטנסיביים של הפארק מציעים מסלולי טיול ורכיבת אופניים, אגם לציפורים ומרכז צפרות עם עמדות תצפית. 

 

שטחים אלו מאפשרים להנחיל ערכים של הכרת הטבע, הסביבה וידיעת הארץ.  עקרון חברתי נוסף שבא לידי ביטוי בתכנון הפארק הוא הנגשה של כל שטחי הפארק וחיבור לרשויות הסמוכות באמצעות יצירת מערכת גשרים ומסלולי רכיבת אופניים. הללו יהוו גם אטרקציה נופית מרשימה. 

בימים אלו , הסתיימו עבודות התשתית בחלק הארי במתחם הצפוני שבפארק המשתרע על שטח של כ3000 דונם והוא צפוי להיפתח לקהל הרחב באפריל 021. ולהציע מתחמי בילוי ותיירות לצד מתקני שעשועים ואזורי מסחר ומסעדות. פרויקטים נוספים בפארק נמצאים בשלבי פיתוח שונים וביניהם: פרויקט פשט ההצפה, פרויקט פוטוולטאי  ענק-שיכלול חנייה מקורה ל6000 רכבים, ממנה ייצאו שאטלים לנקודות שונות בפארק, אגם בגודל של כ- 90 דונם – שכבר בימים אלה נמצא בחפירות אמפיתאטרון שיוכל לארח כ – 35,000 אלף איש, אליו צמודה החנייה.  

אולי יעניין אותך גם

דבר מנהלת התוכן, ד"ר מיקי הרן

ד"ר מיקי הרן, מנהלת התוכן ומנכ"לית המשרד להגנ"ס לשעבר

כנס "סביבה 2050" הוא כנס מרכזי וחשוב בנושאי כלכלה ואיכות הסביבה ומתקיים מדי שנה זו הפעם ה-19 ובשונה משנים קודמות ישודר השנה במספר פלטפורמות...

נצר השרון: לקראת פינוי חטיבת קרקע מבוקשת באזור המרכז

בקרקע אשר שימשה עשרות שנים את מפעלי התעשיה הצבאית, נצר השרון מבצעת הליך לצורך טיפול ופינוי חומרים מזוהמים ונפיצים...

חשיבות עריכת תכנית אכיפה פנימית לתאגיד נוכח המגמות המשפטיות באכיפת דיני הסביבה

עו"ד איל עופר, ראש תחום איכות סביבה וקיימות, משרד תדמור לוי ושות'

ביום 2 באוקטובר 2019 פורסמה הנחית פרקליט המדינה מס' 1.14 בדבר "מדיניות התביעה בהעמדה לדין פלילי וענישה של תאגיד"...

אקולוגז, המפעל הצעיר מבקעת הירדן שישים קץ לעשן שריפות הגזם החקלאי

ד"ר נדב זיו, מנכ"ל אור פחם הארץ, מנהל מו"פ חברות פארק אור

תשמעו נתון מדהים, בשנת 2017 התקבלו במשרד להגנת הסביבה יותר מ-5,000 פניות בנוגע למפגעי זיהום אוויר כתוצאה משריפות פסולת והמספר הזה עולה משנה לשנה...

תרומת התקינה לשימוש חוזר במים

ד"ר גלעד גולוב, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי

המחסור במים מוכר כיום כסיכון בעל סבירות גבוהה ביותר להשפיע באופן שלילי על החברה העולמית, וככזה שיש לטפל בו בדחיפות...

זיהום קרקע כפגם נסתר בעסקת מקרקעין

עו"ד איל עופר, ראש תחום איכות סביבה וקיימות, משרד תדמור לוי ושות'

לפי סקר שהוכן עבור משרדי האוצר והגנת הסביבה, בישראל יש כ-23,000 מוקדים של קרקע מזוהמת...

רבותיי- מהפך!
מהפכת האוטומציה של השדות הסולאריים כבר כאן!

ז'אן סממה, מנכ"ל אקופיה

בשנים האחרונות אנחנו עדים למהפכה המתרחשת בתעשיית האנרגיה העולמית. שחקני אנרגיה מובילים מרחיבים את יישום הטכנולוגיה הפוטוולטאית...

המרכז להתייעלות במשאבים | שנת פעילות ראשונה

מצד אחד, פיתוח כלכלי הינו יעד חשוב בתעשייה, במיוחד בתעשייה היצרנית הישראלית המתאפיינת בפריון עבודה נמוך...

מיחזור כימי VS מיחזור מתקדם

מיחזור כימי מהווה נדבך חשוב בארגז הכלים של לוחמי איכות הסביבה. כטכנולוגיה משלימה למיחזור מכאני, היא תורמת לפתרון מגפת פסולת הפלסטיק העולמית.

האם אנו ערוכים למשבר הבא? המהלכים להפיכת ה-ESG מהיערכות לסיכוני אקלים וסביבה לרגולציית חובה

שינוי האקלים והסיכון הסביבתי צובר תאוצה כגורם משמעותי בעיניהם של  משקיעים ובעלי עניין נוספים...